7 Şubat 1923 – Balıkesir Zağnos Paşa Camii ve Atatürk’ün Cuma Hutbesi…

ATATÜRK’ÜN BALIKESİR’İ ZİYARETLERİ

Gazi Mustafa Kemal Paşa 29 Ocak 1923’te İzmir’de Latife(Uşaklıgil) ile evlendi. Bu evliliğin ilk haftasında da bir yurt gezisine çıkarak Balıkesir’e geldi.

Atatürk’ün Balıkesir’i ziyaretleri 7 kez oldu. Bunlardan ilki, 6 Şubat 1923’te gerçekleşti. İzmir’den trenle Balıkesir’e gelen Mustafa Kemal Paşa’nın beraberinde eşi ve Kazım Karabekir Paşa ile diğer zevat bulunuyordu.

Milli Kuvvetler Caddesi üzerine serilen halılar ve devasa taklarla süslenen cadde boyunca halkı selamlayarak Belediye binasına gitti ve burada yapılan geçit törenini izledi.

Balıkesir Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı büyük bir sevgi ve coşku ile kucakladı. Paşa geceyi Sacitzade Mahmut Bey’in evinde geçirdi.

7 Şubat 1923 günü öğleyin Paşa Camii’nde okunan mevlid den sonra minbere çıkarak bir konuşma yaptı. “Balıkesir Hutbesi” diye anılan bu konuşmasında “Allah birdir, şanı büyüktür. Allah’ın selameti, atıfeti ve hayrı üzerinize olsun” diyerek söze başladı ve kurulacak yeni devletin temel esasları ile devrimler ve cumhuriyete ışık tutan mesajlar verdi.

8 Şubat 1923’te Balya’ya oradan da Edremit’e geçen Mustafa Kemal Paşa 10 Şubat günü Balıkesir’e döndü ve 11 Şubat günü Balıkesir’den trenle ayrıldı. İzmir’e gitti.

Gazi Mustafa Kemal Paşa 8 Ekim 1925 günü Bursa’dan, Mudanya’ya oradan Ertuğrul yatı ile Bandırma’ya, Bandırma’dan de trenle Balıkesir’e geldi. Balıkesir’de ve Bandırma’da büyük coşku ile karşılanan Gazi Mustafa Kemal Paşa 10 Ekim 1925 Cumartesi günü Balıkesir’den özel bir trenle Soma’ya hareket etti.

Gazi Hazretleri’nin Balıkesir’e 3. Gelişi 13 Haziran 1926’ya rastlar. Vapurla Bandırma’ya gelen Gazi, oradan trenle Balıkesir’e geçti. Balıkesir’de kaldığı sürece bazı ziyaretlerde bulundu.15 Haziran 1926 Salı günü Balıkesir’den trenle hareket etti. Bu arada İzmir’de kendisine hazırlanan suikastı daha Balıkesir’de iken haber almış bulunan Mustafa Kemal Paşa’nın, İsmet Paşa’dan aldığı bir telgraf üzerine treni Soğucak İstasyonunda bekletildi. 16 Haziran 1926 günü Mustafa Kemal Paşa’yı İzmir’e götüren tren saat 18.00 sıralarında İzmir Basmane Garı’na girdi.

7 Şubat 1931 Cumartesi günü Mustafa Kemal Paşa 4. Kez Balıkesir’e geldi. İzmir’den Balıkesir’e gelen Gazi, Balıkesir’de bazı ziyaretler ve konuşmalar yaptıktan sonra 8 Şubat 1931 günü özel bir törenle İzmir’e döndü.

Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Balıkesir’e 5. Ziyareti 15 Ocak 1933 günü Ankara’dan çıkılan yurt gezisinin 5. Günü gerçekleşti. Gülcemal vapuru ile 20 Ocak 1933 Cuma günü gece saat 22.00’de Bandırma’ya gelen Mustafa Kemal Paşa, oradan özel treniyle Balıkesir’e hareket etti. 20/21 gecesini Balıkesir’e 20 km uzaklıktaki Yeniköy İstasyonunda geçirdi. 21 Ocak 1933 Cumartesi öğleyin saat tam 12.00’de Balıkesir’e vardı ve büyük bir tezahüratla karşılandı.

22 Ocak 1933 Pazar günü de saat 24.00 sıralarında gene özel treniyle Kütahya’ya hareket etti.

Mustafa Kemal Paşa’nın Balıkesir’i 6. Ziyaret 15 Nisan 1934 ile 16 Nisan 1934 arasına rastlamaktadır. Bu gezisinde Gazi, Ayvalık üzerinden otomobille Balıkesir’e geldi. Bu arada Gömeç, Burhaniye, Edremit’i ziyaret ederek halkla konuşmalar yaptı.

Bu gezisinde 13 Nisan 1934’de Ayvalık’a gelen Mustafa Kemal Paşa, geceyi Edremit’te geçirdikten sonra 15 Nisan !934 Pazar günü Balıkesir’e gelmiştir. 16 Nisan 1934 Pazartesi günü de Balıkesir’den Ankara’ya hareket etti.

Son gelişi ki bu 7. Ziyaretidir. Misafirleri İran Şehinşahı Rıza Pehlevi ile birlikte oldu. Bu ziyaretinde Mustafa Kemal Paşa 24 Haziran 1934 Pazar günü, Soma üzerinden trenle Balıkesir’e geldi. 25 Haziran 1934 Pazartesi günü de Balıkesir’den otomobil ile Çanakkale’ye hareket etti.

Atatürk’ün Balıkesir ilini son ziyareti ise Savarona Yatı ile Erdek’e 24 Haziran 1938 günü gelmesiyle noktalandı. Bu gezisinde Atatürk Erdek’e hastalığı nedeniyle inemedi ama halkı yattan selamladı.

Kaynakça:
Türkiye Cumhuriyetinin 75. Yılında BALIKESİR,Balıkesir Valiliği 1999

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 04 Şubat 2011, 15:56 tarihinde Duyurular kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 3.849 views Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

  1. erme sürücü diyor ki:

    çok güzel bir sayfa

Benzer Haberler


Reklamlar
Arama Kısmı
Popüler Haberler
Portakal Cafe ivrindi

Portakal Cafe ivrindi

Portakal Cafe *Tavuk Döner *Izgara Köfte *Ayvalık Tostu *Hamburger *Chesburger *Meşrubatlar Ev ve İş Yerlerine Servis Yapılır. Firma Sahibi:Gürcan-Erkan-Gürkan... [Devamı]
Mis Döner-Teras FastFood

Mis Döner-Teras FastFood

Mis Döner-Teras FastFood Ev ve İş Yerlerine Servis Yapılır. Firma Sahibi:Tuncay Saldır Tel: 0266 456 22 83 Gsm: 0536 972 51 83 Adres:Bedrettin... [Devamı]
Kayapa Spor:1 Vicdaniye:2

Kayapa Spor:1 Vicdaniye:2

KAYAPA SPOR:1 VİCDANİYE     :2 Kayapa Spor sezonunu ilk yenilgisini aldı. Cumartesi günü Kayap stadında Vicdaniye Sporu aağarlayan Kayap Spor... [Devamı]
MHP Balıkesir Milletvekili Adayları

MHP Balıkesir Milletvekili Adayları...

MHP Balıkesir Milletvekili Aday Listesi Belli Oldu.. AHMET DURAN BULUT Üniversite EGITIMCI RAFET ÇETINEL Üniversite MÜHENDIS AHMET KESKIN Üniversite... [Devamı]
Kocaelili Miniklerden Atatürk Orotoryosu

Kocaelili Miniklerden Atatürk Orotoryosu...

Kocaeli Şehit Necdet Gümüş İlköğretim Okulu öğrencilerinin düzenlemiş olduğu “Atatürk Orotoryosu” programa katılanlar tarafından ilgiyle... [Devamı]
19 Mayıs Coşkusu

19 Mayıs Coşkusu

Atatürk’ün Samsuna çıkışının 90.yılı tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de coşkulu bir şekilde kutlandı. 18 Mayıs Pazartesi günü Atatürk... [Devamı]
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar
Resim Galerisi
Video Galerisi